Energy Performance Certificate
32 MILL HOUSE , ESKMILLS ROAD , MUSSELBURGH, EH21 7PD
Energy rating
Current: 84 B | Potential: 84 B
Environmental impact (CO₂)
Current: 87
| Potential: 87
| Field | Value |
|---|---|
| Id | 3008902 |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 1235061226 |
| OSG REFERENCE NUMBER | 138066122 |
| ADDRESS1 | 32 MILL HOUSE |
| ADDRESS2 | ESKMILLS ROAD |
| ADDRESS3 | MUSSELBURGH |
| POSTCODE | EH21 7PD |
| INSPECTION DATE | 2017-08-15 |
| TYPE OF ASSESSMENT | SAP, new dwelling |
| LODGEMENT DATE | 2017-08-15 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 93.00 |
| TOTAL FLOOR AREA | 75 |
| 3 YR ENERGY COST CURRENT | 1065.0000 |
| 3 YR ENERGY SAVINGS POTENTIAL | 0.0000 |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 84 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 84 |
| POTENTIAL ENERGY RATING | B |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 87 |
| CURRENT ENVIRONMENTAL RATING | B |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 87 |
| POTENTIAL ENVIRONMENTAL RATING | B |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 16.00 |
| IMPROVEMENTS | — |
| WALL DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.15 W/m²K |
| WALL ENERGY EFF | Very Good |
| WALL ENV EFF | Very Good |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.12 W/m²K |
| ROOF ENERGY EFF | Very Good |
| ROOF ENV EFF | Very Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.11 W/m²K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | Description: High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Programmer, room thermostat and TRVs |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Good |
| HOT WATER ENV EFF | Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| AIR TIGHTNESS DESCRIPTION | Air permeability 5.0 m³/h.m² (assumed) |
| AIR TIGHTNESS ENERGY EFF | Good |
| AIR TIGHTNESS ENV EFF | Good |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 1.20 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.00 |
| HEATING COST CURRENT | 624.0000 |
| HEATING COST POTENTIAL | 624.0000 |
| HOT WATER COST CURRENT | 267.00 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 267.00 |
| LIGHTING COST CURRENT | 174.00 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 174.00 |
| ALTERNATIVE IMPROVEMENTS | — |
| LZC ENERGY SOURCES | — |
| SPACE HEATING DEMAND | 2069 |
| WATER HEATING DEMAND | 1867 |
| IMPACT LOFT INSULATION | 0 |
| IMPACT CAVITY WALL INSULATION | 0 |
| IMPACT SOLID WALL INSULATION | 0 |
| ADDENDUM TEXT | — |
| CONSTRUCTION AGE BAND | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.39 |
| DATA ZONE | S01001568 (IZ Five) |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 93.00 |
| EXTENSION COUNT | 0 |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 9 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | 9 |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100.00 |
| FLOOR LEVEL | top floor |
| FLAT TOP STOREY | — |
| GLAZED AREA | 0 |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOOR | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | 0 |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | East Lothian |
| MAINS GAS FLAG | — |
| MAIN HEATING CATEGORY | boiler with radiators or underfloor heating |
| MAIN FUEL | Gas: mains gas |
| MAIN HEATING CONTROLS | 2106 |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ENERGY TARIFF | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 0 |
| GLAZED TYPE | — |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| TENURE | unknown |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| CONSTITUENCY | 00QMMB |
| CONSTITUENCY LABEL | Musselburgh East and Carberry |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| BUILT FORM | Semi-Detached |
| PROPERTY TYPE | Flat |
| DATA ZONE 2011 | S01008176 (IZ02 - 07) |
| CREATED AT | 16/08/2017 15:55:25 |
| REPORT REFERENCE NUMBER | 6002-7652-3139-1592-1833 |
| Source file | Q3 2017.csv |
| Address display | 32 MILL HOUSE , ESKMILLS ROAD , MUSSELBURGH |
| Nation | scotland |