Energy Performance Certificate
1 Duncolm View , Barrhead, G78 2BF
Energy rating
Current: 84 B | Potential: 93 A
Environmental impact (CO₂)
Current: 85
| Potential: 94
| Field | Value |
|---|---|
| Id | 3155935 |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 1235240533 |
| OSG REFERENCE NUMBER | — |
| ADDRESS1 | 1 Duncolm View |
| ADDRESS2 | — |
| ADDRESS3 | Barrhead |
| POSTCODE | G78 2BF |
| INSPECTION DATE | 2021-08-19 |
| TYPE OF ASSESSMENT | SAP, new dwelling |
| LODGEMENT DATE | 2021-08-19 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 91.00 |
| TOTAL FLOOR AREA | 130 |
| 3 YR ENERGY COST CURRENT | 1563.0000 |
| 3 YR ENERGY SAVINGS POTENTIAL | 81.0000 |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 84 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 93 |
| POTENTIAL ENERGY RATING | A |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 85 |
| CURRENT ENVIRONMENTAL RATING | B |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 94 |
| POTENTIAL ENVIRONMENTAL RATING | A |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 16.00 |
| IMPROVEMENTS | Description: Solar photovoltaic panels, 2.5 kWp; Indicative Cost: £3,500 - £5,500; Typical Saving: 311; Energy Rating after improvement: A 93; Environmental Rating after improvement: A 94; Green Deal Eligible: N | Description: Solar water heating; Indicative Cost: £4,000 - £6,000; Typical Saving: 28; Energy Rating after improvement: B 85; Environmental Rating after improvement: B 87; Green Deal Eligible: N | |
| WALL DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.22 W/m²K |
| WALL ENERGY EFF | Very Good |
| WALL ENV EFF | Very Good |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.15 W/m²K |
| ROOF ENERGY EFF | Good |
| ROOF ENV EFF | Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.14 W/m²K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | Description: High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Good |
| HOT WATER ENV EFF | Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| AIR TIGHTNESS DESCRIPTION | Air permeability 4.5 m³/h.m² (assumed) |
| AIR TIGHTNESS ENERGY EFF | Good |
| AIR TIGHTNESS ENV EFF | Good |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 2.10 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 1.10 |
| HEATING COST CURRENT | 1032.0000 |
| HEATING COST POTENTIAL | 1032.0000 |
| HOT WATER COST CURRENT | 246.00 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 165.00 |
| LIGHTING COST CURRENT | 285.00 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 285.00 |
| ALTERNATIVE IMPROVEMENTS | — |
| LZC ENERGY SOURCES | — |
| SPACE HEATING DEMAND | 5229 |
| WATER HEATING DEMAND | 1952 |
| IMPACT LOFT INSULATION | 0 |
| IMPACT CAVITY WALL INSULATION | 0 |
| IMPACT SOLID WALL INSULATION | 0 |
| ADDENDUM TEXT | — |
| CONSTRUCTION AGE BAND | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.51 |
| DATA ZONE | — |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 44.00 |
| EXTENSION COUNT | 0 |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 15 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | 15 |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100.00 |
| FLOOR LEVEL | — |
| FLAT TOP STOREY | — |
| GLAZED AREA | 0 |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOOR | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | 0 |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | — |
| MAINS GAS FLAG | — |
| MAIN HEATING CATEGORY | boiler with radiators or underfloor heating |
| MAIN FUEL | Gas: mains gas |
| MAIN HEATING CONTROLS | 2110 |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ENERGY TARIFF | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 0 |
| GLAZED TYPE | — |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| TENURE | unknown |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| CONSTITUENCY | — |
| CONSTITUENCY LABEL | — |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| BUILT FORM | Detached |
| PROPERTY TYPE | House |
| DATA ZONE 2011 | S01008318 (Arthurlie and Gateside - 01) |
| CREATED AT | 19/08/2021 09:58:59 |
| REPORT REFERENCE NUMBER | 3519-3438-5530-2041-2296 |
| Source file | Q3 2021.csv |
| Address display | 1 Duncolm View , Barrhead |
| Nation | scotland |