Energy Performance Certificate
22 BINNIE CRESCENT , GARTCOSH , GLASGOW, G69 8GN
Energy rating
Current: 76 C | Potential: 85 B
Environmental impact (CO₂)
Current: 80
| Potential: 89
| Field | Value |
|---|---|
| Id | 4312576 |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 1235884421 |
| OSG REFERENCE NUMBER | 118195269 |
| ADDRESS1 | 22 BINNIE CRESCENT |
| ADDRESS2 | GARTCOSH |
| ADDRESS3 | GLASGOW |
| POSTCODE | G69 8GN |
| INSPECTION DATE | 2022-05-30 |
| TYPE OF ASSESSMENT | SAP, new dwelling |
| LODGEMENT DATE | 2022-05-30 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 126.00 |
| TOTAL FLOOR AREA | 124 |
| 3 YR ENERGY COST CURRENT | 2916.0000 |
| 3 YR ENERGY SAVINGS POTENTIAL | 96.0000 |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 76 |
| CURRENT ENERGY RATING | C |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 85 |
| POTENTIAL ENERGY RATING | B |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 80 |
| CURRENT ENVIRONMENTAL RATING | C |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 89 |
| POTENTIAL ENVIRONMENTAL RATING | B |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 22.00 |
| IMPROVEMENTS | Description: Solar photovoltaic panels, 2.5 kWp; Indicative Cost: £3,500 - £5,500; Typical Saving: 315; Energy Rating after improvement: B 85; Environmental Rating after improvement: B 89; Green Deal Eligible: N | Description: Solar water heating; Indicative Cost: £4,000 - £6,000; Typical Saving: 32; Energy Rating after improvement: C 77; Environmental Rating after improvement: B 82; Green Deal Eligible: N | |
| WALL DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.21 W/m²K |
| WALL ENERGY EFF | Very Good |
| WALL ENV EFF | Very Good |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.15 W/m²K |
| ROOF ENERGY EFF | Good |
| ROOF ENV EFF | Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.18 W/m²K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | Description: High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Air source heat pump , electric |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Poor |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Very Good |
| HOT WATER ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| AIR TIGHTNESS DESCRIPTION | Air permeability 6.0 m³/h.m² (assessed average) |
| AIR TIGHTNESS ENERGY EFF | Good |
| AIR TIGHTNESS ENV EFF | Good |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 2.70 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 1.10 |
| HEATING COST CURRENT | 2349.0000 |
| HEATING COST POTENTIAL | 2349.0000 |
| HOT WATER COST CURRENT | 300.00 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 204.00 |
| LIGHTING COST CURRENT | 267.00 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 267.00 |
| ALTERNATIVE IMPROVEMENTS | — |
| LZC ENERGY SOURCES | Description: Air source heat pump | |
| SPACE HEATING DEMAND | 5795 |
| WATER HEATING DEMAND | 2202 |
| IMPACT LOFT INSULATION | 0 |
| IMPACT CAVITY WALL INSULATION | 0 |
| IMPACT SOLID WALL INSULATION | 0 |
| ADDENDUM TEXT | — |
| CONSTRUCTION AGE BAND | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.412 |
| DATA ZONE | — |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 76.00 |
| EXTENSION COUNT | 0 |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 10 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | 10 |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100.00 |
| FLOOR LEVEL | — |
| FLAT TOP STOREY | — |
| GLAZED AREA | 0 |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOOR | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | 0 |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | — |
| MAINS GAS FLAG | — |
| MAIN HEATING CATEGORY | heat pump with radiators or underfloor heating |
| MAIN FUEL | Electricity: electricity, unspecified tariff |
| MAIN HEATING CONTROLS | 2207 |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ENERGY TARIFF | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 0 |
| GLAZED TYPE | — |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| TENURE | owner-occupied |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| CONSTITUENCY | — |
| CONSTITUENCY LABEL | — |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| BUILT FORM | Detached |
| PROPERTY TYPE | House |
| DATA ZONE 2011 | — |
| CREATED AT | 30/05/2022 19:41:57 |
| REPORT REFERENCE NUMBER | 0142-3140-2553-2872-7871 |
| Source file | Q2 2022.csv |
| Address display | 22 BINNIE CRESCENT , GARTCOSH , GLASGOW |
| Nation | scotland |