Energy Performance Certificate
68 Ince Brook Drive, Ince, WN2 2FP
Energy rating
Current: 91 B | Potential: 91 B
Environmental impact (CO₂)
Current: 92
| Potential: 92
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | c1e847bc42b5500b4cd3b086d729b70046ad66946c1fdc5622ebe09ee6ace610 |
| ADDRESS1 | 68 Ince Brook Drive |
| ADDRESS2 | Ince |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | WN2 2FP |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 10008675202 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY RATING | B |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 91 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 91 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | Mid-Terrace |
| INSPECTION DATE | 2026-01-27 |
| LOCAL AUTHORITY | E08000010 |
| CONSTITUENCY | E14001350 |
| COUNTY | — |
| LODGEMENT DATE | 2026-01-27 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 92 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 92 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 54 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 54 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 0.7 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 10 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.7 |
| LIGHTING COST CURRENT | 48 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 48 |
| HEATING COST CURRENT | 252 |
| HEATING COST POTENTIAL | 252 |
| HOT WATER COST CURRENT | 115 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 115 |
| TOTAL FLOOR AREA | 70.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | — |
| FLAT TOP STOREY | N |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 100 |
| GLAZED TYPE | — |
| GLAZED AREA | — |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system, waste water heat recovery |
| HOT WATER ENERGY EFF | Very Good |
| HOT WATER ENV EFF | Very Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.15 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.18 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.09 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Very Good |
| ROOF ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Excellent lighting efficiency |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | Gas: mains gas |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOR | — |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.46 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ADDRESS | 68 Ince Brook Drive, Ince |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Wigan |
| CONSTITUENCY LABEL | — |
| POSTTOWN | WIGAN |
| CONSTRUCTION AGE BAND | 2025 |
| LODGEMENT DATETIME | 2026-01-27 16:54:35 |
| TENURE | Not defined - use in the case of a new dwelling for which the intended tenure in not known. It is not to be used for an existing dwelling |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 14 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | — |
| UPRN | 10096704193 |
| UPRN SOURCE | Energy Assessor |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |