Energy Performance Certificate
Bramdean Villa, 35 Homefield Road, EX1 2FY
Energy rating
Current: 97 A | Potential: 97 A
Environmental impact (CO₂)
Current: 95
| Potential: 95
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | b7979e50cb93c5936ec5c18f31ddffa61c2268881b19dbddd160563a3d0c032b |
| ADDRESS1 | Bramdean Villa |
| ADDRESS2 | 35 Homefield Road |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | EX1 2FY |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 10005182135 |
| CURRENT ENERGY RATING | A |
| POTENTIAL ENERGY RATING | A |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 97 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 97 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | Detached |
| INSPECTION DATE | 2023-10-10 |
| LOCAL AUTHORITY | E07000041 |
| CONSTITUENCY | E14000698 |
| COUNTY | Devon |
| LODGEMENT DATE | 2023-10-10 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 95 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 95 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 8 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 8 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 0.4 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 2 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.4 |
| LIGHTING COST CURRENT | 269 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 269 |
| HEATING COST CURRENT | 982 |
| HEATING COST POTENTIAL | 982 |
| HOT WATER COST CURRENT | 283 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 283 |
| TOTAL FLOOR AREA | 242.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | — |
| FLAT TOP STOREY | N |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 100 |
| GLAZED TYPE | — |
| GLAZED AREA | — |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Good |
| HOT WATER ENV EFF | Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.12 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.17 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | Room heaters, mains gas |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.13 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Very Good |
| ROOF ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | Gas: mains gas |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOR | — |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.5 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ADDRESS | Bramdean Villa, 35 Homefield Road |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Exeter |
| CONSTITUENCY LABEL | Exeter |
| POSTTOWN | EXETER |
| CONSTRUCTION AGE BAND | 2022 |
| LODGEMENT DATETIME | 2023-10-10 15:23:33 |
| TENURE | Not defined - use in the case of a new dwelling for which the intended tenure in not known. It is not to be used for an existing dwelling |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 95 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | — |
| UPRN | 10094735870 |
| UPRN SOURCE | Address Matched |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |