Energy Performance Certificate
23 Yeoman Road, NN12 6UZ
Energy rating
Current: 82 B | Potential: 98 A
Environmental impact (CO₂)
Current: 87
| Potential: 102
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | 59a862e29e5508fcefcc7e3e192e3875417808ac45a4647cb59b1567c427929c |
| ADDRESS1 | 23 Yeoman Road |
| ADDRESS2 | — |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | NN12 6UZ |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 10003430504 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY RATING | A |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 82 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 98 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | End-Terrace |
| INSPECTION DATE | 2022-10-24 |
| LOCAL AUTHORITY | E06000062 |
| CONSTITUENCY | E14000942 |
| COUNTY | — |
| LODGEMENT DATE | 2022-10-24 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 87 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 102 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 105 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | -23 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 0.9 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 18 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | -0.2 |
| LIGHTING COST CURRENT | 52 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 52 |
| HEATING COST CURRENT | 185 |
| HEATING COST POTENTIAL | 185 |
| HOT WATER COST CURRENT | 56 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 35 |
| TOTAL FLOOR AREA | 50.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | — |
| FLAT TOP STOREY | N |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 100 |
| GLAZED TYPE | — |
| GLAZED AREA | — |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Good |
| HOT WATER ENV EFF | Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.22 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Good |
| FLOOR ENV EFF | Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.25 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.11 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Very Good |
| ROOF ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | Gas: mains gas |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOR | — |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.3 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ADDRESS | 23 Yeoman Road |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | West Northamptonshire |
| CONSTITUENCY LABEL | South Northamptonshire |
| POSTTOWN | TOWCESTER |
| CONSTRUCTION AGE BAND | 2021 |
| LODGEMENT DATETIME | 2022-10-24 14:37:39 |
| TENURE | Not defined - use in the case of a new dwelling for which the intended tenure in not known. It is not to be used for an existing dwelling |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 8 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | — |
| UPRN | 10095795317 |
| UPRN SOURCE | Address Matched |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |