Energy Performance Certificate
30a, Gerrard Close, BS4 1UH
Energy rating
Current: 90 B | Potential: 91 B
Environmental impact (CO₂)
Current: 92
| Potential: 94
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | 1795785531112020052113572929200763 |
| ADDRESS1 | 30a, Gerrard Close |
| ADDRESS2 | — |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | BS4 1UH |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 7382199678 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY RATING | B |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 90 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 91 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | End-Terrace |
| INSPECTION DATE | 2020-05-21 |
| LOCAL AUTHORITY | E06000023 |
| CONSTITUENCY | E14000601 |
| COUNTY | — |
| LODGEMENT DATE | 2020-05-21 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 92 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 94 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 42 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 29 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 0.6 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 8 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.4 |
| LIGHTING COST CURRENT | 62 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 62 |
| HEATING COST CURRENT | 208 |
| HEATING COST POTENTIAL | 208 |
| HOT WATER COST CURRENT | 84 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 55 |
| TOTAL FLOOR AREA | 75.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | NO DATA! |
| FLAT TOP STOREY | — |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | — |
| GLAZED TYPE | NO DATA! |
| GLAZED AREA | NO DATA! |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Good |
| HOT WATER ENV EFF | Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.21 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Good |
| FLOOR ENV EFF | Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.18 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.16 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Good |
| ROOF ENV EFF | Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | mains gas - this is for backwards compatibility only and should not be used |
| WIND TURBINE COUNT | — |
| HEAT LOSS CORRIDOR | NO DATA! |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | — |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | NO DATA! |
| ADDRESS | 30a, Gerrard Close |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Bristol, City of |
| CONSTITUENCY LABEL | Bristol South |
| POSTTOWN | BRISTOL |
| CONSTRUCTION AGE BAND | NO DATA! |
| LODGEMENT DATETIME | 2020-05-21 13:57:29 |
| TENURE | unknown |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 10 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | 10 |
| UPRN | 374928 |
| UPRN SOURCE | Address Matched |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |