Energy Performance Certificate
32 Jamie Marcus Way, Oadby, LE2 4RZ
Energy rating
Current: 85 B | Potential: 97 A
Environmental impact (CO₂)
Current: 88
| Potential: 99
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | 1736322939152019071510503495910560 |
| ADDRESS1 | 32 Jamie Marcus Way |
| ADDRESS2 | Oadby |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | LE2 4RZ |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 5021955678 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY RATING | A |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 85 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 97 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | Mid-Terrace |
| INSPECTION DATE | 2019-07-15 |
| LOCAL AUTHORITY | E07000135 |
| CONSTITUENCY | E14000728 |
| COUNTY | Leicestershire |
| LODGEMENT DATE | 2019-07-15 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 88 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 99 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 78 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 2 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 1.1 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 14 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.1 |
| LIGHTING COST CURRENT | 69 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 69 |
| HEATING COST CURRENT | 197 |
| HEATING COST POTENTIAL | 197 |
| HOT WATER COST CURRENT | 73 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 44 |
| TOTAL FLOOR AREA | 84.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | NO DATA! |
| FLAT TOP STOREY | — |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | — |
| GLAZED TYPE | NO DATA! |
| GLAZED AREA | NO DATA! |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Good |
| HOT WATER ENV EFF | Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.21 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Good |
| FLOOR ENV EFF | Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.24 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.16 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Good |
| ROOF ENV EFF | Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | mains gas - this is for backwards compatibility only and should not be used |
| WIND TURBINE COUNT | — |
| HEAT LOSS CORRIDOR | NO DATA! |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | — |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | NO DATA! |
| ADDRESS | 32 Jamie Marcus Way, Oadby |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Oadby and Wigston |
| CONSTITUENCY LABEL | Harborough |
| POSTTOWN | LEICESTER |
| CONSTRUCTION AGE BAND | NO DATA! |
| LODGEMENT DATETIME | 2019-07-15 10:50:34 |
| TENURE | unknown |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 10 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | 10 |
| UPRN | 10010148645 |
| UPRN SOURCE | Address Matched |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |