Energy Performance Certificate
11, Aspen Close, CW12 1GN
Energy rating
Current: 84 B | Potential: 95 A
Environmental impact (CO₂)
Current: 86
| Potential: 96
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | 1639240859902019011113360751819298 |
| ADDRESS1 | 11, Aspen Close |
| ADDRESS2 | — |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | CW12 1GN |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 6909558578 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY RATING | A |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 84 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 95 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | Detached |
| INSPECTION DATE | 2019-01-11 |
| LOCAL AUTHORITY | E06000049 |
| CONSTITUENCY | E14000646 |
| COUNTY | — |
| LODGEMENT DATE | 2019-01-11 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 86 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 96 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 88 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 24 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 1.5 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 16 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.4 |
| LIGHTING COST CURRENT | 68 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 68 |
| HEATING COST CURRENT | 256 |
| HEATING COST POTENTIAL | 256 |
| HOT WATER COST CURRENT | 77 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 47 |
| TOTAL FLOOR AREA | 98.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | NO DATA! |
| FLAT TOP STOREY | — |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | — |
| GLAZED TYPE | NO DATA! |
| GLAZED AREA | NO DATA! |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Good |
| HOT WATER ENV EFF | Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.12 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.28 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.12 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Very Good |
| ROOF ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | mains gas - this is for backwards compatibility only and should not be used |
| WIND TURBINE COUNT | — |
| HEAT LOSS CORRIDOR | NO DATA! |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | — |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | NO DATA! |
| ADDRESS | 11, Aspen Close |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Cheshire East |
| CONSTITUENCY LABEL | Congleton |
| POSTTOWN | CONGLETON |
| CONSTRUCTION AGE BAND | NO DATA! |
| LODGEMENT DATETIME | 2019-01-11 13:36:07 |
| TENURE | owner-occupied |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 10 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | 10 |
| UPRN | 10093781711 |
| UPRN SOURCE | Address Matched |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |