Energy Performance Certificate
Flat 9, 33a High Street, EN5 5UW
Energy rating
Current: 82 B | Potential: 82 B
Environmental impact (CO₂)
Current: 80
| Potential: 80
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | 1628577165832018050214532871078000 |
| ADDRESS1 | Flat 9 |
| ADDRESS2 | 33a High Street |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | EN5 5UW |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 6021087578 |
| CURRENT ENERGY RATING | B |
| POTENTIAL ENERGY RATING | B |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 82 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 82 |
| PROPERTY TYPE | Flat |
| BUILT FORM | Semi-Detached |
| INSPECTION DATE | 2018-05-02 |
| LOCAL AUTHORITY | E09000003 |
| CONSTITUENCY | E14000636 |
| COUNTY | Greater London Authority |
| LODGEMENT DATE | 2018-05-02 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 80 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 80 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 148 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 148 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 1.4 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 25 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 1.4 |
| LIGHTING COST CURRENT | 51 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 51 |
| HEATING COST CURRENT | 336 |
| HEATING COST POTENTIAL | 336 |
| HOT WATER COST CURRENT | 135 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 135 |
| TOTAL FLOOR AREA | 55.0 |
| ENERGY TARIFF | off-peak 7 hour |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | top floor |
| FLAT TOP STOREY | — |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | — |
| GLAZED TYPE | NO DATA! |
| GLAZED AREA | NO DATA! |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | Electric immersion, off-peak |
| HOT WATER ENERGY EFF | Average |
| HOT WATER ENV EFF | Poor |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.17 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.24 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | Room heaters, bioethanol |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.15 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Good |
| ROOF ENV EFF | Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Electric storage heaters |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Average |
| MAINHEAT ENV EFF | Very Poor |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Celect control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Low energy lighting in all fixed outlets |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | Electricity: electricity, unspecified tariff |
| WIND TURBINE COUNT | — |
| HEAT LOSS CORRIDOR | NO DATA! |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | — |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | NO DATA! |
| ADDRESS | Flat 9, 33a High Street |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Barnet |
| CONSTITUENCY LABEL | Chipping Barnet |
| POSTTOWN | BARNET |
| CONSTRUCTION AGE BAND | NO DATA! |
| LODGEMENT DATETIME | 2018-05-02 14:53:28 |
| TENURE | owner-occupied |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 15 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | 15 |
| UPRN | 10094706538 |
| UPRN SOURCE | Address Matched |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |