Energy Performance Certificate
Holy Trinity Vicarage, 213 Birchfield Road, B20 3DG
Energy rating
Current: 97 A | Potential: 98 A
Environmental impact (CO₂)
Current: 99
| Potential: 99
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | 09076a1a02c307e56e513ff08f3b27421c6508a5ee5eeeea33831826c3fe9d29 |
| ADDRESS1 | Holy Trinity Vicarage |
| ADDRESS2 | 213 Birchfield Road |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | B20 3DG |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 10008500451 |
| CURRENT ENERGY RATING | A |
| POTENTIAL ENERGY RATING | A |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 97 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 98 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | Detached |
| INSPECTION DATE | 2025-11-04 |
| LOCAL AUTHORITY | E08000025 |
| CONSTITUENCY | E14001098 |
| COUNTY | — |
| LODGEMENT DATE | 2025-11-04 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 99 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 99 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 6 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 4 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 0.1 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 0 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.1 |
| LIGHTING COST CURRENT | 121 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 121 |
| HEATING COST CURRENT | 624 |
| HEATING COST POTENTIAL | 648 |
| HOT WATER COST CURRENT | 529 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 414 |
| TOTAL FLOOR AREA | 234.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | — |
| FLAT TOP STOREY | N |
| FLAT STOREY COUNT | — |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 100 |
| GLAZED TYPE | — |
| GLAZED AREA | — |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system |
| HOT WATER ENERGY EFF | Average |
| HOT WATER ENV EFF | Very Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.11 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Very Good |
| WINDOWS ENV EFF | Very Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.14 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.11 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Very Good |
| ROOF ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Air source heat pump, radiators and underfloor, electric |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Very Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Time and temperature zone control |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Very Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Good lighting efficiency |
| LIGHTING ENERGY EFF | Good |
| LIGHTING ENV EFF | Good |
| MAIN FUEL | Electricity: electricity, unspecified tariff |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOR | — |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.55 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ADDRESS | Holy Trinity Vicarage, 213 Birchfield Road |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Birmingham |
| CONSTITUENCY LABEL | — |
| POSTTOWN | Birmingham |
| CONSTRUCTION AGE BAND | 2025 |
| LODGEMENT DATETIME | 2025-11-04 13:02:42 |
| TENURE | Not defined - use in the case of a new dwelling for which the intended tenure in not known. It is not to be used for an existing dwelling |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 20 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | — |
| UPRN | — |
| UPRN SOURCE | — |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |