Energy Performance Certificate
11 HEOL ROBERTS, OLD ST MELLONS, CF3 6BA
Energy rating
Current: 98 A | Potential: 98 A
Environmental impact (CO₂)
Current: 92
| Potential: 92
| Field | Value |
|---|---|
| LMK KEY | 02ff9f7fba8f8d77d98d21e728b0ce01570345eb4ef6696ce4e82575234bbeaa |
| ADDRESS1 | 11 HEOL ROBERTS |
| ADDRESS2 | OLD ST MELLONS |
| ADDRESS3 | — |
| POSTCODE | CF3 6BA |
| BUILDING REFERENCE NUMBER | 10007709819 |
| CURRENT ENERGY RATING | A |
| POTENTIAL ENERGY RATING | A |
| CURRENT ENERGY EFFICIENCY | 98 |
| POTENTIAL ENERGY EFFICIENCY | 98 |
| PROPERTY TYPE | House |
| BUILT FORM | Detached |
| INSPECTION DATE | 2025-06-24 |
| LOCAL AUTHORITY | W06000015 |
| CONSTITUENCY | W07000090 |
| COUNTY | — |
| LODGEMENT DATE | 2025-06-24 |
| TRANSACTION TYPE | new dwelling |
| ENVIRONMENT IMPACT CURRENT | 92 |
| ENVIRONMENT IMPACT POTENTIAL | 92 |
| ENERGY CONSUMPTION CURRENT | 32 |
| ENERGY CONSUMPTION POTENTIAL | 32 |
| CO2 EMISSIONS CURRENT | 0.9 |
| CO2 EMISS CURR PER FLOOR AREA | 6 |
| CO2 EMISSIONS POTENTIAL | 0.9 |
| LIGHTING COST CURRENT | 65 |
| LIGHTING COST POTENTIAL | 65 |
| HEATING COST CURRENT | 385 |
| HEATING COST POTENTIAL | 385 |
| HOT WATER COST CURRENT | 130 |
| HOT WATER COST POTENTIAL | 130 |
| TOTAL FLOOR AREA | 146.0 |
| ENERGY TARIFF | standard tariff |
| MAINS GAS FLAG | — |
| FLOOR LEVEL | 1 |
| FLAT TOP STOREY | N |
| FLAT STOREY COUNT | 2.0 |
| MAIN HEATING CONTROLS | — |
| MULTI GLAZE PROPORTION | 100 |
| GLAZED TYPE | — |
| GLAZED AREA | — |
| EXTENSION COUNT | — |
| NUMBER HABITABLE ROOMS | — |
| NUMBER HEATED ROOMS | — |
| LOW ENERGY LIGHTING | 100 |
| NUMBER OPEN FIREPLACES | 0 |
| HOTWATER DESCRIPTION | From main system, waste water heat recovery |
| HOT WATER ENERGY EFF | Very Good |
| HOT WATER ENV EFF | Very Good |
| FLOOR DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.15 W/m-¦K |
| FLOOR ENERGY EFF | Very Good |
| FLOOR ENV EFF | Very Good |
| WINDOWS DESCRIPTION | High performance glazing |
| WINDOWS ENERGY EFF | Good |
| WINDOWS ENV EFF | Good |
| WALLS DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.18 W/m-¦K |
| WALLS ENERGY EFF | Very Good |
| WALLS ENV EFF | Very Good |
| SECONDHEAT DESCRIPTION | None |
| SHEATING ENERGY EFF | N/A |
| SHEATING ENV EFF | N/A |
| ROOF DESCRIPTION | Average thermal transmittance 0.11 W/m-¦K |
| ROOF ENERGY EFF | Very Good |
| ROOF ENV EFF | Very Good |
| MAINHEAT DESCRIPTION | Boiler and radiators, mains gas |
| MAINHEAT ENERGY EFF | Very Good |
| MAINHEAT ENV EFF | Good |
| MAINHEATCONT DESCRIPTION | Programmer, room thermostat and TRVs |
| MAINHEATC ENERGY EFF | Good |
| MAINHEATC ENV EFF | Good |
| LIGHTING DESCRIPTION | Excellent lighting efficiency |
| LIGHTING ENERGY EFF | Very Good |
| LIGHTING ENV EFF | Very Good |
| MAIN FUEL | Gas: mains gas |
| WIND TURBINE COUNT | 0 |
| HEAT LOSS CORRIDOR | — |
| UNHEATED CORRIDOR LENGTH | — |
| FLOOR HEIGHT | 2.46 |
| PHOTO SUPPLY | — |
| SOLAR WATER HEATING FLAG | — |
| MECHANICAL VENTILATION | — |
| ADDRESS | 11 HEOL ROBERTS, OLD ST MELLONS |
| LOCAL AUTHORITY LABEL | Cardiff |
| CONSTITUENCY LABEL | — |
| POSTTOWN | CARDIFF |
| CONSTRUCTION AGE BAND | England and Wales: before 1900 |
| LODGEMENT DATETIME | 2025-06-24 12:41:02 |
| TENURE | Not defined - use in the case of a new dwelling for which the intended tenure in not known. It is not to be used for an existing dwelling |
| FIXED LIGHTING OUTLETS COUNT | 22 |
| LOW ENERGY FIXED LIGHT COUNT | — |
| UPRN | — |
| UPRN SOURCE | — |
| REPORT TYPE | 101 |
| Address display | — |
| Nation | ew |